FİKİR MARATONU
Fikir Maratonu
Twitter’da DASİFED
Bizi Takip Edin
    Facebook Icon       Twitter Icon       Twitter Icon
Galeriler
TR
TR
Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar
Üst Kuruluş
Üst Kuruluş
Projelerimiz

HATAY ÇOCUK VE GENÇLİK SANAT BİENALİ

2010 yılında başlayan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali; PALETDER, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurumsal ortaklığında,  Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Hatay Valiliği, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, DASİFED, Şehir Hatları A.Ş, Kültür Kenti Vakfı, Akbank Sanat, Boğaziçi, Bilgi, Marmara, Doğuş Üniversiteleri ve daha birçok kamu ve sivil toplum kurumu iştiraki ve işbirliği ile gerçekleşmektedir.

Her sene farklı il ve ülkelerden katılan öğrencilerle birlikte Bienal’in etki alanı genişlemektedir.

“Yaratıcı yeni kuşaklar yetiştirmek için uygun iklim yaratıyoruz” sloganı ile yola çıkan Bienal; etki alanın arttırarak 2017 yılında Hatay ve çevre illerden katılımın olacağı Hatay Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ni yapmayı planlamaktadır.

Bienal; tüm Türkiye ve Dünya çocuklarının çağdaş sanatın içinde yer almaları, farklı materyal, teknik ve disiplinleri kullanmaları, oluşturdukları özgün sanatsal üretimleri, nitelikli bir platformda izleyici ile buluşturmaları için oluşturulmuş iki yılda bir yapılan, kültür  sanat ve eğitim organizasyonudur.  Bienal  çok kültürlülük temelinde  bir paylaşım ortamı yarak, farklı coğrafyaların ve kültürlerin çocuk gözü ve estetiği ile ifade edilmesini sağlamaktadır. Etkinlikler ve paylaşımlarla sanat eğitiminin kalitesi arttırılırken aynı zamanda, kültürler arası etkin bir iletişim sağlayarak, ortak bir dil yaratılması,  genç sanatçıların ve  yaratıcı endüstrisinin önemli aktörlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunulmaktadır. Uzun vadede birçok gelişmiş ülke ekonomisine yöne veren katma değeri yüksek endüstrileri var edecek yaratıcı,  girişimci bir kuşağın yaratılması  hedeflenmektedir.

Resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, enstalasyon, film, müzik ve sahne performanslarına kadar birçok disiplinde çalışmaların üretilip sergilendiği özgün bir organizasyondur.

Dünyada ve, Türkiye’de bir ilk olan, sanat ve eğitim adına önemli bir görev üstlenmesi sebebi ile dikkatleri üzerine çeken İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali genel izleyiciler dışında, sanat ve eğitim çevresinden, öğretmenlerden öğrencilere, velilere kadar geniş bir izleyici kitlesine sahiptir.

Bienal  Hatay’da,

Hatay ve çevresinde  yer alana illerde ki Suriye ve Türk çocukların yapıtlarına ev sahipliği yapacak olan Bienal, Hatay’ın her geçen gün çeşitli nedenlerden dolayı zedelenen imajının değişimine katkıda bulunacaktır. Hatay ve çevresinin dışında İstanbul ve diğer illerden katılıma açık olan Bienal öncesinde ve sırasında yapılacak atölye çalışmaları seminer, öğretmen eğitimleri ve sahne performansları ile zenginleşerek  Hatay’ın tarihi mekanlarında ve meydanlarında izleyici ile buluşacak.  Eski Hatay müzesinin bahçesine kurulacak sahne ile Hatay, İskenderun ve Adana’dan gelecek olan Bienal katılımcıları sahne ve müzik performanslarını kamusal bir alanda Hataylılarla buluşturacak.

Öğrencilere yönelik çalışmalar

Seminerler/Atölyeler,  Bienali gezmeye gelen öğrenciler kurulacak sanat atölyesinde sanatçı veya eğitimcilerin yönetiminde, yenilikçi bir sanat etkinliğine katılarak, bir ürün ortaya çıkarması sağlanacak eve kendi yaptığı özgün bir çalışma götürmesi sağlanacak.

Öğretmenlere Yönelik Atölyeler

Seminerler/Atölyeler Bienalin diğer bir ayağı öğretmen eğitimlerinden oluşmaktadır. Öğretmelerin mesleki donanımlarını geliştirmeyi hedefleyen bu bölüm dünyanın farklı coğrafyalarında yaratıcılık ve eğitimle ilgili yenilikçi modeller, metodolojiler geliştirmiş olan kişi ve kurumları davet ederek öğretmenlerle buluşturmakta Know have paylaşımını yapılacağı eğitici seminer programını kapsamaktadır.

Bienal; öncesinde ve sırasında hazırlancak olan yoğun atölye programının yanısıra, kültürlera arası diyaloğu ön plana çıkartan çalışmalar, rehberli turlar, yetişkinlere yönelik atölyeler, konferanslar, konserler gibi zengin bir içeriğe sahip olacaktır.